Silikajel (Dökme)


Sodyum silikattan üretilmiş gözenekli yapıdaki silikon dioksit olup yüksek kapasiteli absorbanlardandır. Yapısında bulunan nanometre boyutundaki gözenekler sayesinde yüksek yüzey alanına sahiptir. Kuru ortam istenilen her noktada kullanılan, rutubeti yüksek verimlilikle bünyesinde tutan malzemelerdir. Üretimini yapmakta olduğumuz silikajeller büyük özenle tasarlanmaktadır ve maksimum verimi almak amaçlanmaktadır. Ürünlerimiz inert (reaksiyona girmeyen – eylemsiz) ve kesinlikle toksik olmayan malzemelerdir.
 
Başlıca Kullanım Alanları:
Endüstriyel hava kurutma sistemlerinda (sülfonasyon tesis kolonları, kurutma sistemleri... vs)
Trafolarda
İlaçlarda
Gıda ürünlerinin korunmasında
Elektronik malzemelerin korunmasında
Hassas birçok malzemenin kuru ve güvenli saklanmasında

Ürün Avantajları:
Yüksek rutubet adsorbsiyon yeteneği ile dünyada kullanılan en yaygın nem alıcı üründür.
İnert yapısı ile hiçbir malzeme ve kimyasal ile reaksiyona girmez, etkilenmez.
Trafo yağları ile karışması durumunda yağ özelliklerini etkilemez, güvenle kullanılır.
Tozuma veya çamurlaşma yapmaz, temiz ve güvenli bir uygulamadır.
Geniş sıcaklık aralıklarındaki yoğunlaşmaları ve rutubetlenmeleri hızla önler.Teknik Özellikleri:

Renk: Şeffaf Beyaz, Mavi ya da Turuncu 
Görünüş        : Küresel ya da Kırık
Tane Boyutu: 0,5-1,0; 0,5-1,5; 1-3; 3-5; 5-7mm
SiO2, %: 98
Dökme Yoğunluk: 600-800 g/L
Spesifik Direnci: 4000-5000Ω.cm
Spesifik Isısı: 0,25kcal/kg°C
Gözenek Hacmi: 0,5cm3/g
Nem Adsorpsiyonu: min. % 19(%40 Relatif Nem, 25˚C)
          min. % 33(%80 Relatif Nem, 25˚C)
 
Paketli Ürünler 

Nefes alıp verebilme özelliğine sahip özel nonwoven ambalaj malzemesi kullanılarak müşteri isteğine özel 1 gr dan 500 gr a kadar farklı gramaj, ebat, baskı ve miktarda üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Nem alıcı ürünlerimiz kullanım zamanına kadar nem almaması için üretim esnasında vakum ambalajlara hapsedilerek karton kolilerde sevk edilmektedir. 


Dökme Ürünler

Müşteri isteğine özel gramajlarda çift katlı polietilen ambalaj ile sunulmaktadır. Beyaz, mavi ve turuncu olmak üzere 3 tipi mevcuttur. 
Beyaz silikajel, indikatör içermez ve malzeme çalışmaya başladığında renk dönüşümü gerçekleşmez yani nem aldığı görsel olarak izlenemez. Mavi silikajel, mavi rengini indikatör olarak içerdiği Kobalt Klorür’den almaktadır. Adsorbe ettiği nem miktarı arttıkçe rengi pembeye dönüşmektedir. Bu özelliği sayesinde siliakejelin nem alıp almadığı yani çalıştığı ve işlevini tamamladığı görsel olarak izlenebilmektedir.
Turuncu silikajel, organik indikatör kimyasalları kullanılarak üretilmiş olan yeni nesil silikajellerdir. Organik içeriğinden dolayı insan sağlığına ve çevreye dost bir üründür. Nem aldıkça turuncu renk indikatörün türüne göre beyaza ya da yeşile dönmektedir.

Ne Kadar Silikajel Kullanmalıyım? 

Kapalı hacimlerde hava içerisindeki rutubeti adsorbe ederek korozyona karşı koruma sağlayan silikajel ürünümüzün MCO P4030.23F standardına uygun olarak tavsiye edilen uygulama miktarı  1metreküplük hacim için 1 kg dır. Aşağıdaki hesaplama çevrimi yardımı ile tatbik etmeniz gereken miktara ulaşabilirsiniz.


Hesaplanan miktar: m=exbxyx1000
En: e metre (Giriniz)
Boy: b metre (Giriniz)
Yükseklik: y metre (Giriniz)
Hesaplanan Miktar: m gram

Silikajeli Nasıl Uygulamalıyım?:

Sevk edileceği yere kadar güvenli bir şekilde malzemenizin sevki ya da depolama süresince koruma altına almak istediğiniz değerlerinizin korunması için ambalajlama yaparken silikajel ürünümüzün tatbikatı sırasında aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Silikajel paketinin, tatbik edileceği alana kadar hava ile temas etmemesi gerekir. Bunun için silikajel paketi polietilen torbalarda muhafaza edilmelidir.
Silikajel paketinin polietilen ambalajı yırtık ya da delinmiş ise kesinlikle kullanmayınız.
Silikajel paketinin tatbik edilecek olduğu koruma altına almak istediğiniz malzemenizin ambalajı kesinlikle hava izolasyonlu olmalıdır.
Silikajel paketini şeffaf polietilen dış ambalajından çıkarınız (iç ambalajı kesinlikle açmayın)ve koruma altına almak istediğiniz malzemenizi içine yerleştirmiş olduğunuz ambalaj içerisine uygun yerlere yerleştiriniz. En kısa süre içerisinde hava almayacak şekilde ambalajınızın ağzını kapatınız.